Řekli o kurzu

Co lidé říkají o kurzu Začít znovu

„Jsem moc vděčný za to, že jsme se mohli takto scházet a sdílet se. Je to naprosto jedinečná příležitost být s lidmi, kteří procházejí podobnými problémy. Zároveň přednášená témata byla do aktuální situace a bylo fajn o tom společně mluvit.” (Pavel)

„Cítil jsem podporu, povzbuzení a porozumění. Víc si věřím, nejsem tak osamělý.”  (Účastník kurzu)

„Byla jsem vdaná téměř 30 let. Dost dlouho na to, abych si těžce zvykala, že ležím v posteli sama. Od května 2014 bydlím sama a od listopadu 2014 jsem oficiálně rozvedená. Když jsem se dozvěděla o kurzu, bez zaváhání jsem se přihlásila. Byla jsem ráda, že se mohu seznámit s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako já. Období rozvodu je velmi těžké a není dobré, když je v tom člověk sám. Přijdou vhod různé rady, postřehy a zpětné vazby. Rozvádět jsem se nechtěla, ale manžel na tom trval. Jsem k němu stále citově připoutaná, on ke mně už ne, zapomíná se těžko. Uvítala jsem rady, jak rozvod přijmout, jak nespoléhat na to, že se k sobě opět vrátíme. Nesmím se utěšovat žádnou nadějí, co kdyby... a nesnažit se zbytečně vídat nebo pořádat společná přátelská setkání. Z každé bolesti je dobré se vypovídat, mít někoho, kdo umí naslouchat a má čas věnovat se právě vám. V tom mě kurz nezklamal. Teď už je to jenom na mě, jak půjdu dál.”  (Kateřina)

„V tomto bolestivém období nejsem na všechno sám.”  (Kevin)

„Pomohli mi vyrovnat se s pocitem viny. Dnes vím, že mohu jít dál a nemusím se stále jen ohlížet zpět.”  (Jill)

„Kurz je profesionálně veden, organizátoři se s péčí věnují účastníkům. Očekávám užitek i do budoucna.”  (Účastník kurzu)

„Kurz mi pomohl identifikovat hořkost, kterou jsem cítila a ukázal mi způsob, jak se s tím vyrovnat. Dal mi naději do budoucna. Děkuji moc!”  (Helena)

„Kurz byla ta nejužitečnější věc, kterou jsem udělala, když jsem opustila manželství bez lásky.” (Patricia)

„Dal mi pocit lepšího člověka. Nyní si s problémy v životě umím poradit.”  (Účastník kurzu)

„Ukázali mi některé klíčové nástroje, abych mohl jít dál a zbavil se pocitu izolace.”  (Filip)

„Kurz je vynikající zážitek! Cítil jsem se od začátku velmi dobře. Doporučuji ho všem přátelům. Děkuju. Popovídal jsem si s tolika krásnými lidmi.”  (Účastník kurzu)

 

 

„V době, kdy jsem kurz absolvoval, jsme s manželkou již žili třetím rokem odloučeně, bylo to sedm let od doby, kdy jsem zjistil, že má milence, a možná ještě déle od doby, kdy začala krize našeho vztahu. Myslel jsem si, že mám v sobě už vše vyřešené a kurz mi nemůže dát nic nového, ale mýlil jsem se. Mnoho věcí jsem si nechtěl připustit, neměl jsem trpělivost pracovat na svém uzdravení, zahajoval jsem nové vztahy bez toho, aby byl ten předchozí zcela uzavřen (není dodnes a Bohu díky za to). Kurz mě vedl k tomu, abych uchopil znovu všechny své emoce, úzkosti i naděje a podřídil je touze ne po návratu do předchozího stavu, ale po uzdravení. Uvědomil jsem si, že mnoho věcí nemám ve svých rukou a je třeba jít životem dál.”  (Jan)

„Jsem velmi vděčný, že jsem se mohl kurzu zúčastnit. Zbořil zeď izolace, studu a pocitu neúspěchu, kterým jsem trpěl. Můj myšlenkový svět je mnohem stabilnější, už se nebojím čelit výzvám budoucnosti ani u sebe, ani u dětí.”  (Jonatan)

„Získala jsem přehled o tom, co budu potřebovat, abych se v nové situaci zorientovala a mohla jít dál. Jsem ráda, že také mohu pozitivně ovlivnit výsledek rozvodového řízení.”  (Pavla)

„Myslela jsem, že to mám skoro za sebou, ale ve skutečnosti jsem jen "přežívala". Úplně mi nedocházelo, co se vlastně stalo a co s tím. Také jsem si myslela, že se něco podobného může stát jenom mně.”  (Ráchel)

„Je skvělé mít místo, kde se můžete sdílet, naslouchat, získat podporu a budovat sebedůvěru. A přitom zůstat zranitelný.”  (Účastník kurzu)

„Naučila jsem se, jak se mohu vyrovnat se situací, do které jsem se dostala.”  (Martina)

„Pomohlo mi to vypořádat se se svými skutečnými pocity. Děkuji moc. Hodně jste mi pomohli.”  (Harvey)

„Dokonce i blízcí přátelé se nedovedli ztotožnit s mým rozvodem tak, jako lidé v kurzu. Překonal jsem pocit izolace, pomohlo mi to vyrovnat se s vlastními vnitřními problémy.”  (Gustav)