Časté otázky

Kdo přednáší na kurzu?

Lidé, kteří kurz vedou nebo pomáhají při jeho pořádání, sami prošli rozpadem vztahu, případně rozvodem. Chtějí pomoci dalším lidem vyrovnat se s důsledky, které rozpad vztahu přináší. Ještě důležitější je ale společenství účastníků s podobným osudem. Pro případy obtížných osobních situací máme kontakty na profesionální poradce a psychology.

Je kurz spojený s nějakou církví nebo náboženskou společností?

Kurz jako takový je nábožensky neutrální, takže se na něm může cítit dobře kdokoliv bez ohledu na to, zda je věřící, případně z jaké je církve. Na druhou stranu každý má na kurzu svobodu mluvit sám za sebe o tom, co prožívá a co mu pomáhá, tudíž například i o své víře.

Odkud kurz pochází a jak dlouho běží v ČR?

Kurz Začít znovu vznikl před více než dvaceti lety a pomohl již tisícům lidí. Jeho originální název je Restored Lives a vyvinuli jej profesionální poradci ve spolupráci s rozvedenými lidmi v anglikánské farnosti Holy Trinity Brompton (HTB) v centru Londýna. Od jara 2015 běží kurzy i v České republice.

Je kurz pro mě vhodný, pokud se teprve rozhoduji, zda svůj vztah ukončím?

Na kurzu se probírá řada praktických témat, která obohatí každého. Rovněž se seznámit se zkušenostmi lidí po rozchodu a lépe si uvědomit, co všechno s sebou rozchod přináší. Nicméně v popsané situaci je lepší vyhledat profesionálního poradce nebo kurz zaměřený na řešení problémů v manželství, např. Manželské večery.

Může mi kurz něco dát, když jsem se rozvedl(a) před více než 10 lety?

Emoce, které nás ovlivňují, nemají stanoven žádný časový limit. Bolest a problémy z rozchodu nevyřeší čas sám od sebe. Neřešené problémy se mohou po čase opět ozvat, například pokud cítíte problémy v aktuálním vztahu nebo se stále k předchozímu vztahu v myšlenkách vracíte.

Má smysl přijít na kurz, když jsem mladý/á, svobodný/á a toto byl můj první neúspěšný vážnější vztah?

Ano, náš kurz je opravdu určen komukoliv, koho ovlivnil rozpad jakéhokoliv vážného vztahu – tedy vztahu, který trval aspoň půl roku a vy jste ho považoval/a za perspektivní a dlouhodobý.

Budu muset na kurzu o sobě a své situaci mluvit?

Na kurzu je na každém, o čem chce mluvit. Chápeme, že bolestné a intimní věci je velmi obtížné otevřít před druhými. Kurz nabízí bezpečné, neohrožující prostředí. Nikdo vás neodsoudí za to, že budete mlčet nebo naopak budete velmi emotivní.

Kolik stojí účast na kurzu?

Na kurzu účastníci hradí obvykle jen režijní náklady na občerstvení, Příručku pro účastníka a případně dopravu řečníka a pronájem místnosti. Práce týmu je jinak dobrovolná. Konkrétní částku stanovuje každý  kurz samostatně.

Kam se poděla předchozí verze webových stránek?

Předchozí webové stránky běžely na systému, který se nám již nedařilo udržovat v plné funkčnosti. Proto jsme přešli na jednodušší systém, který je ovšem na správu a údržbu snazší. Údaje z předchozích stránek včetně registrací jsou bezpečně uloženy.